Szkoła Podstawowa im. Młodych Ekologów w Czelinie

Czelin 70

74-505 Mieszkowice

Tel.: 91 4145004

Kalendarium ważniejszych wydarzeń z życia szkoły

1947/48

Powstała 4- klasowa szkoła podstawowa, w której pracę podejmuje Kazimiera Klimkiewicz. Pracuje do roku 1950.

1953/54

Liczba klas w szkole wzrasta do pięciu oddziałów. Pracuje dwóch nauczycieli.

1956/57

Stopień organizacyjny szkoły zostaje podwyższony do sześciu klas. Liczebność grona pedagogicznego nie zmienia się. W czerwcu 1957 r.  uczniowie wraz z nauczycielami jadą na pierwszą wycieczkę do Warszawy.

1957/58

Zaczyna funkcjonować pełna 7- klasowa szkoła podstawowa. Kadra pedagogiczna składa się z trzech osób. W czerwcu mury szkoły opuszczają pierwsi jej absolwenci: Józefa Śliwa i Adam Proficz.

1958/59

Liczba nauczycieli wzrasta do czterech osób.

1963/64

Zostaje zorganizowany kurs dla dorosłych mający na celu  uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Kurs kończy 14 osób.

1966/67

Rozpoczyna pracę ośmioklasowa szkoła podstawowa. Nauka odbywa się w dwóch budynkach: w szkole i w wynajętych pomieszczeniach zaadaptowanych do celów szkoły. Naukę pobiera już 95.  uczniów, a kadra pedagogiczna liczy 5. nauczycieli.

Pierwsi absolwenci klasy ósmej to: Waleria Kazimierczak, Mieczysław Oleksy, Czesława Starsiak, Józefa Starsiak, Anna Śliwa i Emilia Wiktorska.

1973/74

W związku z reformą systemu oświaty zakładającą utworzenie 10- klasowych szkół średnich, poziom organizacyjny szkoły zostaje obniżony do czterech klas. Uczniowie klas V- VIII będą dojeżdżać do szkoły w Mieszkowicach. Do szkoły w Czelinie zaczynają uczęszczać dzieci ze Starego Błeszyna i Gozdowic.

1974/75

W Mieszkowicach powstaje Zbiorcza Szkoła Gminna, a szkoła w Czelinie staje się jej punktem filialnym. Poziom nauczania zostaje zredukowany do klas I-III. Szkoła liczy 44 uczniów.

1979/80

W szkole uczy się tylko 23  dzieci z Czelina. Uczniowie ze Starego Błeszyna i Gozdowic dojeżdżają do szkoły w Starych Łysogórkach.  Lekcje odbywają się w klasach łączonych. Pracuje dwoje nauczycieli.

1987/88

Szkoła Podstawowa w Czelinie staje się szkołą samodzielną, podległą jednak administracyjnie szkole w Mieszkowicach. Odtąd szkołą kieruje dyrektor, a nie jak dotychczas kierownik.

1990/91

Poziom organizacyjny szkoły zostaje podwyższony do czterech klas, a w tygodniowym planie zajęć pojawia się religia.

1992/ 93

Wiosną rozpoczynają się prace nad rozbudową szkoły, która ma poprawić bazę lokalową.

1993/94

Staraniem i ogromnym wysiłkiem Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły pod kierunkiem dyrektora szkoły Krzysztofa Karolaka oraz środkom pozyskanym od instytucji i sponsorów zostaje uroczyście w dniu 4. września oddana do użytku dobudowana część szkoły z dwiema salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną, nowymi toaletami i przestronnym holem. Naukę w szkole rozpoczyna klasa piąta. Łączna liczba uczniów szkoły wynosi 48.

1994/95

Poziom organizacyjny szkoły podwyższa się do sześciu klas. Część holu zostaje zabudowana i przeznaczona na dodatkową izbę lekcyjną. W szkole pracuje już 10 nauczycieli. W szkole działa dziecięcy zespół artystyczny "Dzwoneczki", którego instruktorką jest Marzena Polek.

1997/98

W klasach I- VI uczy się 53 uczniów, a w oddziale przedszkolnym jest 7. dzieci. Wszyscy nauczyciele posiadają wyższe wykształcenie. Szkoła ma dobrą bazę lokalową i odpowiednie warunki do nauki. Szkoła świętuje jubileusz 50- lecia.

Źródło: broszura w opracowaniu G. Mazur, "Z dziejów Szkoły Podstwowej w Czelinie".