Szkoła Podstawowa im. Młodych Ekologów w Czelinie

Czelin 70

74-505 Mieszkowice

Tel.: 91 4145004

Rola i zadania psychologa szkolnego

Psycholog szkolny to odpowiedzialny i wymagający zawód, praca ta wymaga wiedzy z różnych obszarów życia społecznego, umiejętności i odwagi w podejmowaniu działań, łatwości w nawiązywaniu kontaktów, sztuki retoryki i negocjacji.

Psycholog jest zawodem zaufania publicznego w szkole jest osób, które ją tworzą :

Uczniowie

Psycholog nie ocenia, rozmawia z uczniem o problemie, pomaga mu znaleźć rozwiązanie sytuacji z którą się zgłosił, uczeń musi mieć pewność, że może porozmawiać kiedy czują taką potrzebę, kiedy ma trudności w szkole z nauką lub w kontaktach z rówieśnikami lub rodzicami, także wtedy gdy nie czuje się bezpiecznie, kiedy sytuacja w domu lub szkole utrudnia mu funkcjonowanie.

Nauczyciele

Psycholog szkolny pomaga nauczycielom zrozumieć sytuację ucznia, jest mediatorem pomiędzy uczniem i nauczycielem, wspomaga nauczyciela w nowych formach pracy, mających swoje źródło w psychologii, konsultuje trudności uczniów i wypracowuje odpowiednie rozwiązania dla danej sytuacji.

Rodzice

Psycholog wspiera i nakreśla funkcje wychowawcze, pomaga w zrozumieniu świata dziecka i nastolatka, kiedy rodzic nie radzi sobie z dzieckiem w domu lub zauważa negatywne przejawy jego zachowania może zwrócić się o pomoc, także kiedy chce lepiej zrozumieć swoje dziecko.

Głównym zadaniem psychologa szkolnego jest praca: diagnostyczna, terapeutyczna, psychoedukacyjna, wychowawcza, profilaktyczna, interwencyjna, mediacyjna i organizacyjna. Praca jest wielopłaszczyznowa dotyczy ucznia, klasy, nauczyciela                                                                                                  i rodziców. Praca psychologa ma na celu budowanie dobrych relacji w szkole.

Pracę psychologa szkolnego reguluje  rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2018 r., rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Szkoła w swoim statucie, regulaminie określa zadania  wychowawczo- profilaktyczne dla pracy psychologa.

Czym ponadto, zajmuje się psycholog szkolny?

• diagnozą potencjalnych możliwości ucznia;
  • analizą przyczyn niepowodzeń szkolnych oraz negatywnego zachowania ucznia;
  • działaniami profilaktycznymi w celu zapobiegania pojawianiu się problemów;
  • doradztwem w zakresie wyboru kierunku dalszego kształcenia i zawodu;
  • współpracą z rodzicami w zakresie zagadnień wychowawczych (wskazówki związane
    z zagadnieniami wychowawczymi, wskazanie odpowiedniej literatury, instytucji pomocowych itp);
  • współpracą z nauczycielami i wychowawcami klas (zajęcia integracyjne, pomoc
    w rozwiązywaniu konfliktów klasowych);
  • współpracą z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Ośrodkami Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
  • organizowaniem warsztatów mających na celu m. in. rozwój umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, kreowanie postawy asertywnej.